Vad gör oss till Umami?

Erfarenhet

Vi som startade Umami har många års erfarenhet av radioproduktion och apputveckling. Vissa av oss var med redan på rullbandens tid. Vi respekterar erfarenheten och är glada över att kunna sprida den vidare. Nu har vi ett gäng härliga medarbetare som är yngre än vi och vi älskar att arbeta i team med varandra. Erfarenheten byggs på för varje dag som går och eftersom vi alla varit med om olika saker behöver vi dela med oss av våra kunskaper.

Omsorg

Omsorg är ett av svenskans vackraste ord. För oss innebär det att vi vill ha tillitsfulla relationer med våra kunder. Vi vill känna att vi vill varandra väl och ni ska känna att ni kan lita på oss. Omsorg betyder också att vi inte slarvar med detaljerna, och att vi ser till att göra helgjutna produktioner. Så vill du göra något på riktigt, kom till oss. Vi tar både dig och oss själva på allvar.

Lekfullhet

Leken och allvaret bor grannar med varandra. Utan lek blir allvaret alldeles för tungt att bära, och utan allvaret blir leken tom och ytlig. Vi har roligt när vi jobbar och vi vågar testa saker. Vi hoppas att det alltid kommer att förbli på det sättet.

Två platser

Vi arbetar med berättelser som är unika för specifika platser, så vi har stor respekt för hur viktig platsen är för vem du är och för hur just din historia ser ut. Själva har vi studio och personal i både Malmö och Stockholm. Vill du hälsa på hos oss är du väldigt välkommen, men vi kommer också gärna till dig! Vi älskar att utforska nya platser och gör audioguider, appar, radioprogram och tv-produktioner över hela landet. Vill du göra podd från en ort där vi inte har studio, är det också lätt ordnat med distansinspelningar och videomöten.

Våra inspelningsstudior

Malmö

Stockholm

Ett härligt gäng

Sofia Chanfreau

Producent ljud, musik, audioguider sofia.chanfreau@umamiproduktion.se

Sandra Neergaard-Petersen

Producent podcast sandra.neergaard@umamiproduktion.se

Olivia Bons

Producent podcast och video olivia.bons@umamiproduktion.se

Miri Pyttel

UX och formgivare grafisk design miri.pyttel@umamiproduktion.se

Mikael Karlsson

Produktägare app mikael.karlsson@umamiproduktion.se

Lisen Däldborg

Producent podcast lisen.daldborg@umamiproduktion.se

Karin Eller

Producent podcast karin.eller@umamiproduktion.se

Julia Öjbrandt

Producent ljud, musik, podcast julia.ojbrandt@umamiproduktion.se

Fredrik Pålsson

Innehållschef fredrik.palsson@umamiproduktion.se

Emma Eriksson

Projektledare och producent, video och ljud emma.eriksson@umamiproduktion.se

Ekman

Förste lyssnare